Bunkier Makabra XX Wieku

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nie wszystkie fortyfikacje i umocnienia, które ocalały z lat II WŚ i czasów zimnowojennych, trafiły pod opiekę Muzeum Obrony Wybrzeża. Część z nich zaadaptowały organizacje lokalne, tworząc w nich niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju atrakcje turystyczne.

W jednym z bunkrów przygotowano wystawę “Makabra XX wieku”, której zdecydowanie bliżej do instalacji artystycznej niż klasycznego muzeum historycznego. Jak podkreślają opiekunowie placówki - tutaj nie gloryfikuje się “czynu zbrojnego”, nie ma miejsca na bohaterów i ordery. Jest tylko ból, strach i nieludzkie cierpienie niewinnych ofiar konfliktu.

Na osiągnięcie zamierzonego efektu pracują nie tylko ponure wnętrza schronu przeciwatomowego, ale też ekspozycja. Jak przystało na współczesne standardy - multimedialna i interaktywna. Nie należy zapominać o warstwie dźwiękowej i grze świateł. W sumie do zobaczenia jest kilkanaście wstrząsających sal tematycznych, podsumowujących wojny XX wieku.

Instalację w schronie przy 4. stanowisku 13. Baterii Artylerii Stałej im. H.Laskowskiego przygotowało stowarzyszenie “Alternatywny Cypel”, działające m.in. na rzecz rozwoju turystyki na Helu i ochrony tutejszych zabytków militarnych. “Makabra XX wieku” jest otwarta z reguły od początku maja do końca września.

Cennik

Wejściówki do Bunkra Makabry XX Wieku:

normalne 10 zł

ulgowe 6 zł

grupowe (od 4 osób) - 6 zł/os.

Mini przewodnik

W historycznym ujęciu wojna to bohaterskie czyny i wielcy dowódcy. A tak naprawdę - bezsensowna rzeź i niewyobrażalne cierpienie tysięcy ludzi. Taki przekaz płynie z ekspozycji przygotowanej w jednym z dawnych schronów przeciwatomowych. Wizyta w bunkrze “Makabra XX wieku” to nie tyle zwiedzanie muzeum, co bliższe poznanie wojny prawie jak na własnej skórze.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja