Kaszuby

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pomorze Gdańskie z Mierzeją Helską i ziemia położona od niego na południowy zachód aż po powiaty chojnicki i człuchowski to Kaszuby czyli kraina historyczna, zamieszkiwana przez Kaszubów. Gdańsk uważany jest współcześnie za stolicę Kaszub.

Poznawszy nieco jego zakątki, ulegając czarowi Mierzei Helskiej, warto wybrać się w kierunku południowo-zachodnim i zanurzyć w świecie fantastycznych jezior, cudnej urody lasów, morenowych wzgórz, malowniczych miasteczek i wciąż żywej, ludowej kultury. Wygodnie zacząć taką wędrówkę z Kartuz usytuowanych 32 km na zachód od Gdańska. To właśnie tam znajduje się siedziba Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje najcenniejszą pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, centralną część Pojezierza Kaszubskiego, popularnie nazywaną Szwajcarią Kaszubską.

Na jego terenie znajdują się 34 jeziora (największe to Raduńskie Dolne - 737 ha),wspaniałe lasy, np. Ostrzycki Las położony na południowy zachód od Kartuz),najwyższe wzniesienie Niżu Środkowoeuropejskiego - Wieżyca (329 m n.p.m.) usytuowane w paśmie moren czołowych Wzgórz Szymbarskich oraz miejscowości stanowiące ostoję kaszubskiej tradycji, m.in. wspomniane już Kartuzy czy położone 40 km na zachód od Gdańska Chmielno.

W Kartuzach stanowiących znany ośrodek kaszubskiej ceramiki a także haftu kaszubskiego mieści się Muzeum Kaszubskie, w którym oglądać można eksponaty etnograficzne i archeologiczne obrazujące tradycyjne zajęcia kaszubskiej ludności oraz jej obyczaje związane z dorocznymi świętami. Uznanie przynosi miasteczku także wybudowana w XIV w. kolegiata Wniebowzięcia NMP, posiadająca oryginalny XVII-wieczny dach w kształcie trumny. W Chmielnie, które również znane jest jako ośrodek garncarski i haftu kaszubskiego, w tamtejszym XIX-wiecznym kościele św. Piotra i Pawła można oglądać polichromie oparte na typowych kaszubskich motywach wykorzystywanych w hafcie

Mini przewodnik

Historyczna kraina, której stolicą - współcześnie już bezapelacyjnie - jest Gdańsk. Kaszuby poza Trójmiastem warto odwiedzić przynajmniej z dwóch powodów: dzikiej przyrody oraz wspaniałego folkloru. Kaszubski Park Krajobrazowy i inne obszary chronione utworzono nie bez przyczyny. Jeśli zaś chodzi o regionalną kulturę, najlepiej będzie wybrać się do Kartuz.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja