Poradnik plażowicza

Powietrze robi się coraz cieplejsze, niebo coraz bardziej przejrzyste, a nasze ubrania coraz lżejsze. Wszystko wskazuje na to że wakacyjny wypoczynek na plaży zbliża się wielkimi krokami. Jeśli zastanawiacie się jak spędzić ten czas najefektywniej przygotowaliśmy specjalnie dla was poradnik, który rozwieje wiele wątpliwości.

1. Priorytetem jest wybór miejsca. Pod uwagę należy wziąć szerokość plaży, przejrzystość i czystość wód, atrakcje poboczne. Jak wiadomo wszystkim dogodzić się nie da, toteż np. możliwość wejścia na teren akwenu ze zwierzętami znajdzie zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ważnym kryterium jest ilość osób która nie może przekroczyć normy, gdyż będziemy czuć się osaczeni. Nie bez znaczenia pozostaje również by temperatura wody była dostateczna do kąpieli. Wszystkie te wytyczne spełnia plaża w Juracie - dzielnicy Jastarni która cieszy się dobrymi recenzjami na forach. Równie wiele wrażeń dostarczy nam Sarbinowo, Chałupy czy też Rowy czy Ustronie Morskie. Warto też zastanowić się nad wyborem między publicznymi a dzikimi plażami. Obie mają swoje uroki znane powszechnie. Publiczne plaże jednak są bezpieczne, ze względu na czuwających przy nich ratowników, a jak wiemy bezpieczeństwo jest najważniejsze.

2. Kiedy już znajdziemy swój kawałek przestrzeni nad wodą należy zaplanować ekwipunek. Poza strojem kąpielowym, kocem, ręcznikami, prowiantem, warto zaopatrzyć się w krem z filtrem chroniący przed promieniami UV, nakrycie głowy a także przemyśleć zabranie wodnych gadżetów. Dmuchany materac mimo sporych gabarytów uprzyjemni czas, podobnie jak dmuchana piłka czy niezbędne dla dzieci rękawki i koła. Gdy planujemy wypoczynek nad morzem np. w Juracie warto zaopatrzyć się w parawan chroniący przed wiatrem oraz zapewniający cień - wartość deficytową na plaży.

3. Jeśli już wszystko mamy, wystarczy dotrzeć na miejsce i rozbić się w najbardziej dogodnym miejscu. Pamiętajmy o prywatności i zachowaniu optymalnego dystansu od plażowiczów. Nikt nie lubi gdy wchodzi mu sie na głowę. Pamiętajmy tym samym aby strategicznie rozłożyć się blisko najlepszego zejścia do wody. W sytuacji gdy plaża nie jest piaszczysta taki wybór może okazać się niezwykle istotny.

4. Opalanie się i pływanie mimo wszystko może okazać się zwyczajnie nudne na dłuższą metę. W życiu każdego plażowicza przychodzi okres w którym czuje wewnętrzną potrzebę eksplorowania terytorium i szukania nowych atrakcji. Przemierzający wybrzeże, poza opalonymi przedstawicielami płci przeciwnej chciałby natchnąć się unikalne formy spędzania czasu jak sporty wodne, rejsy, zjeżdżalnie i tym podobne. Wszystko to oferują nadmorskie miejscowości w których co krok kryją się rozrywki. Możemy nabyć tu jedzenie na plaży, ochłodzić się lodami, grać w gry zespołowe a co najważniejsze odbyć lekcje windsurfingu i kitesurfingu z których nadmorskie miejscowości słyną.

5. Miejmy na uwadze, że błogość jaka przypisywana jest wypoczynkowi na plaży musi się skończyć, a wszystko w nadmiarze szkodzi. Warto też wybrać dogodną porę która wcale nie musi przypadać na godziny szczytu. Wieczorne godziny na plaży preferuje się ze względu na urokliwy klimat, brak palącego słońca, cieplejszą wodę, mniejsze zagęszczenie. Jeśli już zrelaksowaliście się na dobre czas pakować manatki i wrócić w ulubione miejsce następnego dnia.

Jeśli macie jakieś pytania co do plażowania, piszcie w komentarzach.

Dodano: 2015-03-26 14:23:41

Komentarze (0)
Dodaj komentarz