Hel
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Słynne miasto portowe o powierzchni 21,27 km2, położone na jeszcze słynniejszym Półwyspie Helskim, promujące się wśród turystów chwytliwym hasłem "Początek Polski". Hel leży ok. 33 kilometrów od umownej granicy stałego lądu, administracyjnie należy do powiatu puckiego w województwie pomorskim.
Osada rybacka, która dała początek dzisiejszemu Helowi, po raz pierwszy pojawiła się historycznych dokumentach z końcówki XII wieku - jako kaszubska wieś "Gellen", specjalizująca się w połowie i handlu śledziami (1198 r.),co ciekawe wtedy jeszcze położona na wysepce. Dogodne warunki do połowy ryb sprawiły, że wioska z prostymi checzami prosperowała i całkiem szybko doczekała się przyznania praw miejskich, najprawdopodobniej jeszcze przed 1266 rokiem. Drastyczne zmiany linii brzegowej wywołane erozyjną działalnością morza, przegrana rywalizacja z Gdańskiem oraz szereg innych czynników sprawiły, że z czasem Hel zaczął chylić się ku upadkowi.
Proces degeneracji miejscowości udało się zatrzymać po koniec XIX stulecia, kiedy to w Helu wybudowano prawdziwy rybacki port, zapewniający solidne schronienie dla kutrów i innych łodzi. W 1896 r. miasteczko oficjalnie stało się nadmorskim uzdrowiskiem, co przyciągało turystów z Gdańska i Sopotu. Po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości Hel stał się ważną placówką wojskową, z portem marynarki wojennej oraz rozbudowaną siecią różnych bunkrów, stanowisk ciężkiej artylerii i innych fortyfikacji - dziś zaadaptowanych głównie na Muzeum Obrony Wybrzeża.
Turystycznymi wizytówkami Helu niewątpliwie są także Fokarium, XV-wieczny kościół śś. Piotra i Pawła (siedziba Muzeum Rybołówstwa),gwarantująca przepiękne widoki latarnia morska oraz pochodzące z przełomu XVIII i XIX w. domki ryglowe. Morze z trzech stron wokół kurortu, wspaniałe plaże z trzema strzeżonymi kąpieliskami (100 m długości każde),wydmowy krajobraz o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych, rozbudowana baza noclegowa, sporo zabytków do zobaczenia i muzeów do zwiedzenia - czegóż chcieć więcej?
Według danych z 2016 r. w Helu na stałe mieszkało niespełna 3500 osób. W oficjalnej ewidencji obiektów noclegowych miasta przed sezonem letnim 2017 znajdowało się 125 ośrodków z różnych kategorii.
Opinie